Nyheder
TurnMill Group Denmark A/S har overtaget aktiverne fra kokursramte MC CNC Teknik A/S
TurnMill har pr. 4. Januar 2012 købt aktiverne fra det konkursramte MC CNC Teknik A/S.
Turnmill vil i opstartsfasen beskæftige 12 mand og fungere som underleverandør for Vagn Pedersen Maskinfabrik A/S.
Vagn Pedersens Maskinfabrik A/S ansætter direktør.
For at styrke salgsindsatsen samt den generelle udvikling af virksomheden har Vagn Pedersens Maskinfabrik A/S ansat Lars Ravn Nielsen 51 år som direktør.
Lars Ravn Nielsen er uddannet maskiningeniør samt HD(O) og har en lang baggrund som leder af flere underleverandørvirksomheder indenfor metalbranchen.
Lars Ravn Nielsen indtræder samtidig som medejer af virksomheden.
De to øvrige ejere Claus Pedersen og Michael Pedersen fortsætter uændret i virksomheden som daglige ledere af henholdsvis afdelingen for Spåntagning og Værktøjsfremstilling samt afdelingen for Smedearbejde og Industriservice.
TurnMill Group Denmark
Vagn Pedersen Maskinfabrik, har overtaget aktiviteterne i salgsselskabet TurnMill Group. www.turnmillgroup.com
ISO 9000
Vi arbejder i øjeblikket på at blive ISO 9001 Certificeret.
Vagn Pedersen A/S har i den forbindelse indført 100% udgangskontrol.
Ny indkøbte maskiner :
Målemaskine
CE Johansson 3D målemaskine.
OKUMA MULTUS B400
Vi har nu fået installeret mulighedernes maskine, et dreje fræsecenter fra Okuma.
Okuma Multus B400 med drejediameter på Ø710 X 1550 og værktøjsmagasin for dreje / fræseværktøjer, multitooling, tandhjulsfræsning. B-akse og brille.
OKUMA LB400M / Motoman Robot
Vi har installeret Okuma LB400M med Motoman 50kg Robot.
Drejediameter på Ø600 x 1050 og roterende værktøjer.
Brunering / Varm Brunering:
Vi har netop installeret et Varm Brunerings anlæg.
|